Renata Šarjaková, 12. červen 2015
Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II

Burzovní zpravodajství - ROPA 2015 II

10.06.2015 Ropa opět citelně nabírá zisky
Včera ropa WTI v červencovým dodáním na CME zdražila o 3,4 % na 60,14 USD za barel. Dnes v 8:27 našeho času v tomto trendu pokračuje a již je na úrovni 61,04 USD za barel. Důvodem je zpomalení těžby ropy v USA, což zároveň povede ke snížení přebytečných zásob ropy. Dle odhadu U.S. Ministerstva energetiky klesne těžba z břidlic v červenci až na nejnižší úroveň od letošního ledna. Zároveň se během letních měsíců počítá s tradičně zvýšenou poptávkou po ropě, což je další faktor, který pomůže snížit její zásoby. Podrobnější informace o stavu zásob ke konci minulého týdne jsou očekávány dnes v 16:30.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI. VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.


08.06.2015  OPEC ponechal těžební kvóty beze změny
Světoví producenti nadále bojují o podíl na trhu. V závěru minulého týdne proběhlo zasedání kartelu OPEC na němž se utvrdil závazek zachování těžebních kvót beze změny na úrovni 30 milionů barelů ropy denně. Podlé údajů agentury Bloomberg, OPEC produkoval v květnu 31,58 milionu barelů denně, čímž překročil svou kvótu. Saúdská Arábie, která stále těží rekordní množství ropy (10,25 milionů barelů denně).

Podle údajů společnosti Baker Hughes se počet ropných vrtů v USA dál snižuje na finálních 642, což je nejnižší úroveň od srpna 2010. Jinými slovy, současné ceny ropy jsou stále pro americké těžaře nízké, a jsou tudíž mnozí nucení zavírat provozy.

Čínské rafinerie importovaly nejméně surové ropy během 15 měsíců. Toto zpomalení by mohlo ještě navýšit globální přebytek ropy na trhu.

03.06.2015 Ropa padá v očekávání zasedání OPECu
Ropa WTI dnes v 14:10 zatím oslabuje o 1 USD na 60,30 USD za barel v očekávání výstupů ze zasedání OPEC ve Vídni, které se koná tento týden v pátek. Všeobecný předpoklad je dle agentury Bloomberg ten, že by mohla být zachována současné vysoká úroveň těžby ropy. To by znamenalo pravděpodobně pokračování trendu rostoucích zásob ropy. Doposud strategii vysoké denní produkce ropy prosazovala především Saúdská Arábie s cílem udržet nebo zvýšit svůj tržní podíl. To se do jí jisté míry daří, protože v USA již bylo uzavřeno množství vrtů právě kvůli vysokým zásobám ropy a tím i jejím klesajícím cenám.

01.06.2015 Ropa dnes koriguje páteční zisky
V pátek ropa WTI s červencovým dodáním výrazně posílila až na 60,30 USD za barel. Silný růst spustila zpráva společnosti Baker Hughes o počtu ropných vrtů v USA, kde opět došlo k uzavření dalších 13-ti vrtů na finálních 646. Jinými slovy současné ceny ropy jsou stále pro americké těžaře nízké a jsou tudíž mnozí nucení zavírat provozy. Dnes však okolo 8:14 našeho času se zatím ropa WTI obchoduje se ztrátou půl dolaru na 59,80 USD za barel. Převážil totiž fakt, že Saúdská Arábie stále těží rekordní množství ropy (10,25 milionů barelů denně). V tomto týdnu se bude konat pravidelné setkání OPEC ve Vídni. Již nyní se však očekává, že bude schváleno pokračování současného trendu vysoké denní produkce.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 865
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář