Renata Šarjaková, 9. červenec 2025
Novinky z FAO – Index cen potravin FAO v červnu mírně vzrostl kvůli vyšším cenám masa, mléčných výrobků a rostlinných olejů

Index cen potravin FAO (FAO Food Price Index, FFPI) dosáhl v červnu 2025 průměrné hodnoty 128,0 bodu, což je nárůst o 0,7 bodu (0,5 %) oproti květnu.

 

Index cen potravin FAO (FAO Food Price Index, FFPI) dosáhl v červnu 2025 průměrné hodnoty 128,0 bodu, což je nárůst o 0,7 bodu (0,5 %) oproti květnu.

Zatímco indexy cen obilovin a cukru klesly, převážily je nárůsty u mléčných výrobků, masa a rostlinných olejů. Celkově byl FFPI o 7,0 bodu (5,8 %) vyšší než v červnu 2024, ale stále o 32,2 bodu (20,1 %) nižší než jeho vrchol dosažený v březnu 2022.

Index cen obilovin FAO činil v červnu 107,4 bodu, což je pokles o 1,6 bodu (1,5 %) oproti květnu a o 7,8 bodu (6,8 %) méně než před rokem. Světové ceny kukuřice klesly prudce druhý měsíc po sobě, protože rostoucí sezónní nabídky v Argentině a Brazílii zvýšily konkurenci mezi hlavními vývozními zeměmi. Ceny čiroku a ječmene rovněž v červnu poklesly. Naproti tomu, navzdory tlaku sklizně na severní polokouli, mezinárodní ceny pšenice meziměsíčně vzrostly, což odráželo obavy z počasí v některých klíčových producentských oblastech, včetně Ruské federace, částí Evropské unie a Spojených států amerických. Index cen všech druhů rýže FAO klesl o 0,8 %, a to kvůli slabší poptávce po odrůdách Indica.

Index cen rostlinných olejů FAO činil v červnu 155,7 bodu, což je nárůst o 3,5 bodu (2,3 %) oproti předchozímu měsíci a o 18,2 % více než v červnu 2024. Nárůst byl způsoben především vyššími cenami palmového, řepkového a sójového oleje, které převážily nad mírným poklesem cen slunečnicového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje v červnu vzrostly téměř o 5 %, zejména díky silné globální dovozní poptávce podpořené vyšší cenovou konkurenceschopností. Ceny sójového oleje rovněž vzrostly v reakci na očekávání vyšší poptávky po surovinách pro biopaliva po oznámení podpůrných politických opatření v Brazílii a Spojených státech. Ceny řepkového oleje byly podpořeny očekáváním pokračující omezené globální nabídky v sezóně 2025/26. Naproti tomu ceny slunečnicového oleje klesly kvůli očekávanému zvýšení produkce v oblasti Černého moře.

Index cen masa FAO činil v červnu 126,0 bodu, což je nárůst o 2,6 bodu (2,1 %) oproti květnu a o 7,9 bodu (6,7 %) více než před rokem, čímž dosáhl nové rekordní úrovně. Nárůst byl tažen vyššími cenami ve všech kategoriích masa kromě drůbeže. Světové ceny hovězího masa dosáhly nového maxima, což odráží omezené vývozní dodávky z Brazílie a silnou poptávku ze Spojených států, která vyvíjela tlak na růst australských vývozních cen. Ceny vepřového masa vzrostly díky silné globální poptávce při stabilní nabídce, zatímco ceny skopového masa se prudce zvýšily již třetí měsíc po sobě, a to kvůli stabilní mezinárodní poptávce a nižší vývozní nabídce z Oceánie. Naproti tomu ceny drůbežího masa pokračovaly v poklesu, což bylo způsobeno dostatečnými domácími zásobami v Brazílii po zavedení vývozních omezení po zjištění vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) v polovině května. Dopad však byl ke konci měsíce částečně zmírněn, protože Brazílie znovu získala status země bez HPAI po 28 dnech bez nových případů na komerčních farmách, což vedlo některé obchodní partnery k uvolnění omezení a podnítilo postupné oživení dovozní poptávky.

Index cen mléčných výrobků FAO dosáhl v červnu 154,4 bodu, což je nárůst o 0,8 bodu (0,5 %) oproti květnu a o 26,5 bodu (20,7 %) více než před rokem. Největší meziměsíční nárůst zaznamenal index cen másla, který vzrostl o 2,8 % na nové maximum 225 bodů. Trvalý růst byl způsoben přetrvávající omezenou nabídkou v Oceánii a Evropské unii, doprovázenou silnou dovozní poptávkou z Asie, včetně Blízkého východu. Na Novém Zélandu došlo k sezónnímu poklesu produkce, zatímco v EU snížily stavy skotu regulační omezení spojená s ochranou životního prostředí, což brzdilo růst produkce mléka, přičemž některé západní regiony byly navíc zasaženy doznívajícími dopady výskytu modrého jazyka koncem roku 2024. Ve Spojených státech vedla nižší měsíční produkce másla a zásoby pod úrovní loňského roku k dalšímu tlaku na růst cen. Ceny sýra rovněž vzrostly třetí měsíc po sobě v důsledku trvalé poptávky v maloobchodu a gastronomii ve východní Asii. Naproti tomu ceny odstředěného sušeného mléka mírně klesly (o 0,6 %), zatímco ceny plnotučného sušeného mléka klesly o 2,3 % v důsledku slabé poptávky a dostatečné globální nabídky.

Index cen cukru FAO činil v červnu 103,7 bodu, což je pokles o 5,7 bodu (5,2 %) oproti květnu – čtvrtý po sobě jdoucí měsíční pokles – a nejnižší úroveň od dubna 2021, kdy činil 100,0 bodů. Pokles byl způsoben především zlepšenými vyhlídkami nabídky v klíčových producentských zemích. V Brazílii po pomalém začátku sezóny urychlily sušší podmínky sklizeň a zpracování, a spolu s vyšším využitím cukrové třtiny pro výrobu cukru vedly v posledních týdnech k vyšší než očekávané produkci, což vytvořilo tlak na pokles světových cen cukru. Kromě toho časné a nadprůměrné monzunové deště společně s rozšířenými osevními plochami v Indii a Thajsku zlepšily vyhlídky úrody pro sezónu 2025/26, což dále přispělo k poklesu globálních cen.

Kontaktní osoby:

Adéla Malinová
Velvyslanectví ČR v Římě
adela.malinova@mzv.gov.cz

Mgr. Kateřina Hradilová, Ph.D.
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
katerina.langsfeldova@mze.gov.cz

 

Hodnocení => průměr 263
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář