Renata Šarjaková, 25. duben 2025
Novinky z FAO – březnový index cen potravin beze změn

Index cen potravin FAO (FFPI) činil v březnu 2025 průměrně 127,1 bodu a zůstal téměř beze změny oproti únoru.

 

 

Poklesy indexů cen obilovin a cukru byly vyváženy nárůsty u masa a rostlinných olejů, zatímco index mléčných výrobků zůstal stabilní. Celkově byl FFPI o 8,2 bodu (6,9 procenta) vyšší než ve stejném období před rokem, ale o 33,1 bodu (20,7 procenta) nižší než jeho vrchol dosažený v březnu 2022.

Index cen obilovin FAO činil v březnu v průměru 109,7 bodu, což je pokles o 2,9 bodu (2,6 procenta) oproti předchozímu měsíci a o 1,2 bodu (1,1 procenta) méně než v březnu 2024. Globální ceny pšenice klesly, protože se zmírnily obavy o úrodu v některých hlavních exportérech na severní polokouli, zatímco nejistota ohledně rostoucího obchodního napětí zatěžovala tržní náladu. Pokles však byl zmírněn měnovými pohyby, tlakem na nabídku v Ruské federaci a zrušením kvóty na dovoz pšenice v Turecku. Po několika měsících po sobě jdoucího růstu klesly v březnu i světové ceny kukuřice, a to díky zlepšení podmínek pro úrodu v Brazílii po nedávných deštích, začátku sklizně v Argentině, pesimistickým projekcím pro nadcházející sezónu v USA, slabší než očekávané dovozní poptávce z Číny a obavám ze změn obchodních politik v různých zemích. U ostatních hrubozrnných obilovin ceny čiroku klesly, zatímco ceny ječmene mírně vzrostly. Index cen rýže FAO klesl v březnu o 1,7 procenta, protože slabá dovozní poptávka a dostatečné exportní zásoby tlačily vývozní ceny směrem dolů.

Index cen rostlinných olejů FAO činil v březnu v průměru 161,8 bodu, což je nárůst o 5,8 bodu (3,7 procenta) oproti únoru a výrazně více (23,9 procenta) než před rokem. Tento nárůst byl způsoben vyššími cenami palmového, sójového, řepkového a slunečnicového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje vzrostly druhý měsíc po sobě, a to především kvůli přetrvávajícímu nedostatku nabídky v hlavních producentských zemích jihovýchodní Asie, kde byla produkce na sezónním minimu. Ceny sójového oleje vzrostly díky silné světové dovozní poptávce vzhledem k jeho cenové konkurenceschopnosti oproti jiným olejům, a to navzdory utlumené poptávce z oblasti biopaliv, zejména v USA. Ceny řepkového a slunečnicového oleje také vzrostly oproti únoru, což odráží klesající zásoby v hlavních exportérských zemích a silnou celosvětovou dovozní poptávku.

Index cen masa FAO činil v březnu v průměru 118,0 bodu, což je nárůst o 1,0 bod (0,9 procenta) oproti revidované únorové hodnotě a o 3,1 bodu (2,7 procenta) více než před rokem. Nárůst byl způsoben především vyššími cenami vepřového masa, zejména kvůli rostoucím cenám v Evropské unii poté, co Německo znovu získalo status země bez slintavky a kulhavky, což přimělo klíčové obchodní partnery, jako je Spojené království, ke zrušení zákazů dovozu. Rostoucí poptávka přispěla ke stabilizaci trhu, zatímco posilování eura vůči americkému dolaru podpořilo vzestupný trend. Ceny skopového masa také vzrostly díky silné celosvětové poptávce před velikonočními svátky. Podobně vzrostly i světové ceny hovězího masa, což odráží omezené globální zásoby a silnou mezinárodní poptávku. Ceny drůbežího masa zůstaly převážně stabilní, protože nabídka a poptávka na světových trzích zůstaly v rovnováze navzdory pokračujícím výzvám způsobeným rozšířenými výskyty ptačí chřipky v některých hlavních producentských zemích.

Index cen mléčných výrobků FAO činil v březnu 148,7 bodu, beze změny oproti únoru 2025, ale stále o 24,6 bodu (19,9 procenta) výše než před rokem. Stabilita indexu odráží pokles cen mezinárodních sýrů, který byl kompenzován nárůstem cen másla a mléčných prášků. Mezinárodní ceny másla vzrostly třetí měsíc po sobě, o 3,9 procenta ve srovnání s únorem, a to díky silným maloobchodním prodejům a rostoucí mezinárodní poptávce při sezónně klesající nabídce v Oceánii a slabé produkci v Evropě. Ceny odstředěného mléčného prášku vzrostly druhý měsíc po sobě díky kombinaci silné mezinárodní poptávky a zpřísněné nabídky. Ceny plnotučného mléčného prášku také mírně vzrostly, protože smíšená exportní poptávka v Evropě – ovlivněná výskytem slintavky a kulhavky v některých evropských zemích – byla z velké části vyvážena slabší celosvětovou poptávkou z Oceánie při sezónně klesající produkci mléka. Ceny sýrů na mezinárodních trzích po devíti měsících růstu klesly o 1,8 procenta, což bylo způsobeno stabilní nabídkou v Evropě a slábnoucí domácí i mezinárodní poptávkou v Oceánii.

Index cen cukru FAO činil v březnu v průměru 116,9 bodu, což představuje pokles o 1,6 bodu (1,4 procenta) oproti únoru a o 16,5 bodu (12,3 procenta) oproti hodnotě před rokem. Pokles byl způsoben především známkami slabší globální poptávky, která zmírnila obavy z napjaté globální nabídky cukru. Nedávné deště v klíčových oblastech pěstování cukrové třtiny na jihu Brazílie po období sucha rovněž přispěly k poklesu světových cen cukru. Zhoršující se vyhlídky na produkci v Indii a přetrvávající obavy o celkový výhled úrody cukrové třtiny v Brazílii však nadále vyvíjely tlak směrem vzhůru, a tím omezily měsíční pokles v březnu.

Poznámka: Na rozdíl od ostatních komoditních skupin nejsou ceny použité pro výpočet indexu cen masa FAO vždy plně dostupné v době výpočtu a zveřejnění FFPI. Proto je hodnota indexu cen masa za nejnovější měsíce odvozena z kombinace předpokládaných a skutečně pozorovaných cen. To může vést k významným revizím konečné hodnoty indexu cen masa FAO, což může následně ovlivnit celkovou hodnotu FFPI.

Zdroj:  FAO Food Price Index | Food and Agriculture Organization of the United Nations

Kontaktní osoby:
Adéla Malinová
Velvyslanectví ČR v Římě
adela.malinova@mzv.gov.cz

Kateřina Hradilová
Oddělení zahraničně obchodní spolupráce
Ministerstvo zemědělství
katerina.hradilova@mze.gov.cz

 

Hodnocení => průměr 300
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář