- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Návod a program na výpočet bilance N
Zemědělci hospodařící ve zranitelných oblastech mají letos poprvé povinnost do konce roku vypočítat bilanci dusíku. K potřebným informacím a hlavně k praktické excelové aplikaci se lze snadno dostat přes webovou stránku http://www.nitrat.cz.
Problematika dusičnanů ve vodách je významným tématem současných i připravovaných opatření společné zemědělské politiky.
V říjnu 2021 zveřejnila Evropská komise zprávu o uplatnění nitrátové směrnice v jednotlivých členských státech za období 2016–2019. Zprávu si lze přečíst v české verzi, hlavní výsledky prohlédnout v prohlížeči.
Podle zprávy je v 6 státech (Belgie, Česká republika, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Španělsko) nutné okamžitě přijmout další kroky k dosažení cílů nitrátové směrnice. Česká republika byla jmenována i mezi státy, které mají problém s eutrofizací vod, vykazují nevyhovující jakost vody na celém svém území a mají systematický problém se zvládáním úniků živin ze zemědělství.
Zpráva totiž vychází z údajů za období, kdy byl v ČR velmi vysoký bilanční přebytek dusíku (zvýšené hnojení se setkalo s nepříznivými roky 2015, 2017, 2018). A právě na základě toho bylo v předstihu připraveno bilancování dusíku v zemědělských závodech. V poslední letech se již spotřeba minerálních dusíkatých hnojiv snížila, svou roli do budoucna zřejmě bude hrát i jejich cena. Snahou by tedy mělo být co nejvíce využít živiny z organického hnojení i snížit ztráty dusíku, s cílem jeho efektivnějšího využití rostlinami."
Zdroj: Ing. Jan Klír, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i., www.vurv.cz