V loňském roce zasáhlo USA 20 klimatických a povětrnostních katastrof (hurikány, požáry a sucha), z nichž každá způsobila škody přesahující 1 miliardu dolarů.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Nově je Írán připraven dodávat Libanonu pšenici. Íránský nejvyšší diplomat během setkání v Bejrútu ujistil libanonské představitele o odhodlání Teheránu podpořit Libanon ve všech oblastech, „zejména v dodávkách pšenice“.
V roce 2021 Vietnam dovezl téměř 22,3 milionů tun krmných surovin pro zvířata v celkové hodnotě 9,07 miliardy USD. Tyto informace oznámilo ministerstvo zemědělství VSR na konferenci o produkci prasat, zvýšení výroby krmiv a posílení obchodu, která se konala 18. března v Hanoji.
Zápis z jednání Komise pro Seznam doporučených odrůd pšenice ze dne 21. 3. 2022
Současná situace na Ukrajině a s ní související omezení vývozu celé řady produktů je důvodem pro znepokojení i pro Čínu.
V Bosně a Hercegovině aktuálně probíhá debata o potřebě zákazu vývozu surového dřeva. Důvodem je, že se domácí dřevozpracující průmysl potýká s nedostatkem surovin. Například jen v Republice Srbské v Bosně a Hercegovině jsou kapacity dřevozpracujícího průmyslu více než 2x vyšší než je momentální možná těžba.
Situace se zásobováním a dovozem obilovin do Libanonu je v současné době velmi složitá a je silně ohrožena. Po desetiletí byla Ukrajina hlavním dodavatelem pšenice, nyní jsou přímé obchodní vztahy vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu zcela zablokovány.
Průměrné náklady na produkci drůbežího masa činí v této zemi 2 EUR za kilogram, což je o 17 % více oproti loňskému roku. V prvním měsíci letošního roku se v Kazachstánu vyrobilo více než 8 tisíc tun čerstvého drůbežího masa (tj. o 0,5 % více než v lednu 2021). Nárůst zaznamenala výroba mraženého drůbežího masa (téměř o 10 % a činila necelých 12 tisíc tun).
V únoru 2022 vydalo OECD publikaci zabývající se vlivem omezení mobility pracovních sil v důsledku pandemie COVIP-19 na ekonomiku členských i nečlenských zemí OECD.
Zajištění dostatku potravin pro obyvatele je jedním ze základních strategických úkolů státu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto bude chtít zařadit zemědělství a potravinářství mezi prvky kritické infrastruktury. Na dnešním jednání ekonomických ministrů vlády bude také prosazovat co nejvyšší míru kofinancování evropského finančního balíčku 270 milionů korun na pomoc nejvíce ohroženým sektorům zemědělství.