Evropská komise schválila nový právní předpis týkající se posunutí věkové hranice platné pro povinnost odstraňovat páteř při porážce skotu ze 24 na 30 měsíců.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
To, na co někteří chovatelé čekali, je možné. Do té doby, než u nás započne „státní“ vakcinace proti katarální horečce ovcí, mohou chovatelé, kteří chtějí obchodovat, svá zvířata (skot, ovce, kozy farmově chované přežvýkavce i přežvýkavce zoologických zahrad) vakcinovat ode dnešní půlnoci. Je tomu tak na základě mimořádných veterinárních opatření, které Státní veterinární správa vydává.
Snížení administrativní zátěže a zpřesnění některých ustanovení nařízení vlády z roku 2007 týkajícího se zalesňování zemědělské půdy jsou hlavními cíli dnes schválené novely. Novela řeší i případné neuložení sankce v souvislosti s problematikou restitucí církevního majetku.
Státní rostlinolékařská správa upozornila pěstitele brambor, že se očekává velký výskyt mšic vzhledem k mírné zimě, kdy teploty byly vyšší než než mínus deset stupňů Celsia. Proto je třeba podle odborníků dbát na prevenci a předcházet přenosu všech virových onemocnění brambor.
Podle jarní hospodářské prognózy Evropské komise by měl hospodářský růst v Evropské unii zvolnit ze 2,8 % v roce 2007 na 2 % v roce 2008 a 1,8 % v roce 2009 (v eurozóně z 2,6 % na 1,7 % v roce 2008 a 1,5 % v roce 2009). Tento vývoj růstu způsobují tři faktory, které si nyní vybírají daň na světovém hospodářství – přetrvávající neklid na finančních trzích, zřetelné zpomalení ve Spojených státech amerických a prudce stoupající ceny komodit. Hospodářství Evropské unie si vede vcelku dobře díky zdravým základům a v letech 2008 a 2009 by k současným 7,5 milionům z let 2006 a 2007 měly přibýt tři miliony nových pracovních míst. Inflace spotřebitelských cen v EU se však v tomto roce podle prognóz přechodně vyšplhá na 3,6 % oproti loňským 2,4 %, a to v důsledku prudce rostoucích cen energií a potravin. V roce 2009 bude ale opět klesat na předpokládaných 2,4 % (pro eurozónu se odpovídající hodnoty očekávají ve výši 3,2 % a 2,2 % oproti inflaci 2,1 % v roce 2007). Informoval o tom mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.
Seminář k Operačnímu programu Životní prostředí
Otázkou čerpání evropských peněz na vodohospodářské projekty se na svém 24. zasedání v Čeladné dnes opětovně zabývala Rada Asociace krajů ČR. Česká republika přijala závazky v oblasti čištění odpadních vod, které musí splnit v termínu do roku 2010. Při současném nastavení podmínek přijatelnosti vodohospodářských projektů pro Operační program Životní prostředí hrozí, že města a obce nebudou moci tyto závazky v daném termínu splnit. Z tohoto důvodu Asociace krajů ČR vyzvala místopředsedu vlády a ministra životního prostředí Martina Bursíka k urychlenému řešení této situace a vyjednání změny stávajících podmínek přijatelnosti. V případě že změny s Evropskou komisí nevyjedná, žádá vládu o vytvoření národního fondu životního prostředí, jehož prostřednictvím by bylo možné projekty financovat. "V opačném případě hrozí, že po roce 2010 dojde k dramatickému zvýšení ceny vodného a stočného pro více než 3 miliony obyvatel a opakované sankce obcím a městům až do výše jednoho milionu korun za nedodržení podmínek, k nimž se Česká republika zavázala," komentoval situaci Evžen Tošenovský, předseda Asociace krajů a hejtman Moravskoslezského kraje. "Podmínky přijatelnosti vylučují financování projektů v přibližně 134 aglomeracích v úhrnné výši celkem 24 miliard korun," doplnil Petr Bendl, 1. místopředseda Asociace krajů a hejtman Středočeského kraje.
Rok 2008 přinese další zlepšení dopravní situace v Moravskoslezském kraji. Do výstavby a modernizace silnic II. a III. tříd, které tvoří základ dopravní infrastruktury v regionu, letos půjde 1,8 miliardy korun. Plnou 1 miliardu přitom Moravskoslezský kraj získal ze strukturálních fondů EU.
Čtvrté kolo příjmu žádostí o čerpání z PRV se rozběhne v červnu.
Navýšení finančních prostředků vyčleněných pro mladé zemědělce schválil ministr zemědělství Petr Gandalovič.