Bílí farmáři v Jižní Africe si léta uvědomují jednu pravdu. Jen vzdělaný farmář a jeho pomocník mohou žít v součinnosti a rozvíjet zemědělství. Proto se řada z nich snaží své černé spolupracovníky vzdělávat.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Použití krmiva s vyšším podílem stravitelných a fermentovatelných složek lze v mléce zvýšit podíl urátů s antioxidačním účinkem chránícím před oxidací tuků a bílkovin.
Létající hmyz může roznášet bakterie kažení potravin, jako je Salmonella eneteritidis, na nosnice a vejce.
Podle australského ministra obchodu Simona Creana by mohly vést vysoké ceny potravin a riziko potravinové krize k tomu, že se urychlí rozhovory o další liberalizaci světového obchodu. Jak řekl, odstranění obchodních bariér je jedním ze způsobů, jak se s růstem cen potravin vypořádat.
Příznivou budoucnost obilovinám a olejninám v Evropské unii, zejména díky stoupající světové poptávce po těchto komoditách a jejich využití na výrobu biopaliv předpovídá v uplynulých dnech zveřejněná analýza. Optimisticky vypadá i pravděpodobný vývoj živočišné výroby. Poklesnout by však měla produkce hovězího masa. Vývoj situace v mléce bude záviset na zvoleném scénáři přechodu na bezkvótové období.
Ceny pšenice na termínových burzách v posledních dubnových týdnech na rozdíl od ostatních obilnin výrazně klesají a snižují tlaky na světový růst cen potravin. Jak řekli analytici agentuře Reuters, hlavní surovinu k výrobě chleba tlačí dolů vyhlídky na rekordní světovou sklizeň a prudký nárůst produkce ve většině významných obilnářských oblastí.
Kvůli sílící globální potravinové krizi se minulý týden sešla ve švýcarském Bernu schůzka vysokých představitelů Organizace spojených národů (OSN), která se zaměřila hlavně na rostoucí ceny potravin. Vedle činitelů OSN se schůzky zúčastnili i zástupci Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je třeba proti dalšímu zdražování koordinovaně zakročit. OSN se tedy zřídí speciální komisi, která se bude snažit s potravinovou krizí bojovat.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zahájí správní řízení s pěti obchodními řetězci, u kterých odhalila nedostatky při prodeji náhražek mléčných výrobků. Jde o výrobky, při jejichž výrobě byla mléčná složka nahrazena jinou, nejčastěji rostlinným tukem, a které lze prodávat jen za určitých podmínek. Alternativy sýrů byly mnohde nabízeny v chladicích boxech mezi mléčnými výrobky, od kterých nebyly nijak odlišeny. Sdělila to mluvčí SZPI Martina Šmídtová.
Z jednání valné hromady Okresní agrární komory Tábor, která se konala 18. dubna 2008, z hodnocení počinů Mze rozhodně ministr Petr Gandalovič nevyšel vítězně. Dokonce by za své výsledky během působení v resortu od našich členů dostal „za pět“. Valná hromada OAK Tábor při projednávání usnesení přijala většinou hlasů konstatování, že ministr Gandalovič škodí českému zemědělství.