- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Již potřetí zavítal do České republiky jeden z největších světových odborníků na výživu prasat William H. Close. Jeho Premier Pig Program pokračoval třetí částí zaměřenou na management a výživu prasat ve výkrmu.
Ceny zemědělských produktů by letos měly kvůli růstu cen ropy vzrůst o pět až deset procent. Minulý týden to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Do jaké míry se růst nákladů promítne do cen potravin však podle něj bude záležet na samotném trhu.
V České republice chybějí stovky kvalifikovaných zahradníků. Školy sice produkují dostatek odborníků, řada absolventů se ale živí jinak. Podle agenturních informací většině tuzemských firem, které se věnují realizaci zahrad, scházejí odborní pracovníci a nahrazují nekvalifikovaní lidé, které je potřeba zaškolovat.
Z České republiky se ročně vyveze přes 500 tun šnečího masa, přibližně 95 procent těchto vývozů míří do Francie.U nás snědí konzumenti podle údajů brněnské firmy Snailex Plus zhruba deset tun šneků za rok, i když spotřeba rok od roku roste.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím vytěžil přibližně 45 procent z 1,98 milionu metrů krychlových dřeva, které v jeho lesích poničila březnová vichřice Emma. Některé lesnické firmy však neplní své závazky vůči podniku týkající se těžby a placení za dřevo. Informoval o tom minulý týden Radek Drahný, mluvčí podniku kterému patří asi polovina lesů v zemi.
Názor, že produkce skleníkových plynů ovlivňuje klima na naší planetě, lze považovat dnes již za většinový. Globální oteplování chápou odborníci jako neodvratný fakt. Jak se však tato skutečnost dotkne zemědělské výroby na našem území je zatím pro mnohé praktiky nezodpovězenou otázkou. Odborníci však na ni již hledají konkrétní odpověď.
S částí odpovědi na vyslovenou otázku vystoupil na semináři zorganizovaném společností K+S CZ, a. s., na začátku dubna v Brně Ing. Tomáš Lošák, Ph.D., z Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Čtveřice nestátních výzkumných ústavů – Výzkumný ústav pícninářský, s. r. o., Troubsko, Agritec, výzkum, šlechtění a služby, s. r. o., Šumperk, Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, s. r. o., a Zemědělský výzkumný ústav Kroměříž, s. r. o., se na veletrhu tradičně prezentovala ve společné expozici. Všechny tyto organizace, jež tvoří základ Sdružení privátních zemědělských výzkumných organizací, představovaly na Techagru především výstupy svých výzkumných projektů i další aktuální informace.
Stále častěji se pěstitelé řepky v Evropě setkávají se slabou účinností pyrethroidů na blýskáčka řepkového nebo mandelinku bramborovou. Kromě toho se zvyšují nároky na toxikologické a ekologické parametry přípravků na ochranu rostlin.
Na reformu politiky týkající se pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) se na Evropskou komisi vyvíjí obrovský tlak ze všech stran. V šesti členských státech Evropské unie je uplatněn národní zákaz na pěstování GMO. Světová obchodní organizace WTO komisi opakovaně kritizuje za průtahy schvalovacího procesu. Nové průzkumy veřejného mínění jasně potvrzují odpor občanů Evropské unie vůči GMO. Stále častěji se ozývající volání po podobné debatě ze strany členských států. Komise je nyní zatlačena do kouta a musí také za tento stav nést zodpovědnost,“ řekl Marco Contiero, ředitel GMO kampaně Greenpeace Evropské unie.