Nedávno ministerstvem zemědělství prezentovaný dokument reformy zemědělské politiky nebyl projednán v odborných výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ani Senátu ČR, nebyl předložen k vyjádření koaličním partnerům a zemědělské veřejnosti. S tímto postupem nelze souhlasit.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
V pátek 16. května zaplnili velký sál Lucerny v Praze včetně balkonů a přilehlých prostor zemědělci a potravináři z celé České republiky. Důvody jejich nespokojenosti a ochoty přijet v tak velkém počtu říci své názory vystihuje vystoupení prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby, jehož záznam otiskujeme.
Několik deštivých dnů v polovině měsíce přineslo tolik potřebnou vláhu, ale zároveň znesnadnilo ochranu plodin. Platí to především pro fungicidní ošetření obilnin a řepky, ale také pro aplikaci herbicidů. Pokud bude zbytek roku příznivý, lze u druhé zmíněné plodiny očekávat vysoký výnos.
Evropská komise dnes přijala sdělení, v němž nastínila možná opatření, jejichž cílem je zmírnit dopady růstu světových cen potravin. Tento dokument projedná Evropská rada ve dnech 19. a 20. června. Sdělení analyzuje strukturální a cyklické faktory a navrhuje opatření ve třech oblastech. Zahrnují krátkodobá opatření v rámci kontroly stavu společné zemědělské politiky při sledování maloobchodního sektoru; iniciativy usilující o posílení nabídky zemědělských výrobků a o zajištění dostupnosti potravin, včetně podpory budoucích, udržitelných generací biopaliv; a iniciativy přispívající ke globálnímu úsilí v boji proti vlivu, jaký má růst cen potravin na chudé obyvatelstvo. Informoval o tom mluvčí Zastoupení Evropske komise v České republice Martin Stašek.
Vláda zvýší částku určenou farmářům na očkování proti katarální horečce o 155 milionů korun. Kabinet na dnešním výjezdovém zasedání schválil žádost ministerstva zemědělství o prostředky na očkování přežvýkavců proti bluetongue. Na uhrazení celkových nákladů souvisejících s očkováním se bude podílet Evropská unie a stát. Informoval o tom mluvčí minsiterstva zemědělství Petr Vorlíček.
V České republice ročně ubývá 4500 hektarů zemědělské půdy, uvedl na včerejším semináři v Senátu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Je proto podle něj nutné zpřísnit legislativu k ochraně zemědělského půdního fondu.
V Praze 21. května 2008
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
všichni, kdo jste byli 16.5. v Lucerně jste viděli a slyšeli. Ti z Vás, kdo nebyli se mohou s atmosféru shromáždění seznámit v posledním vydání Agrospoje a v nadcházejícím vydání Zemědělce, ale také z opačného úhlu pohledu v posledním vydání týdeníku EURO.
Česká republika je největším výrobcem i vývozcem potravinářského máku na světě a čeští pěstitelé loni díky rekordním cenám utržili téměř 1,5 miliardy korun. Informoval o tom Petr Šimek ze sdružení Český mák, které zastupuje pěstitele máku.
Návrh Evropské komise na seškrtání zemědělských dotací pro velké farmy, doznal zásadních změn. Vyplývá to legislativního návrhu, který tento týden představí komise představí. Naši zemědělci by tak nakonec měli přijít o daleko méně finančních prostředků, než Brusel původně navrhoval, byť by se jich dotkly o rok dříve.
Export konzumního mléka z České republiky se od našeho vstupu do Evropské unie zvýšil stonásobně. V roce 2003 čeští výrobci vyvezli necelé dva miliony litrů, loni už to bylo téměř 200 milionů. Vyplývá to z údajů Českomoravského svazu mlékárenského.